About Us

About EESTEC

logo_square

Η EESTEC (Electrical Engineering STudents European assoCiation) είναι ένας απολιτικός, μη κυβερνητικός, μη κερδοσκοπικός οργανισμός φοιτητών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών από όλη την Ευρώπη. Στόχος της είναι να βοηθήσει τους φοιτητές να φτάσουν στο απόγειο της ακαδημαϊκής, επαγγελματικής και κοινωνικής τους ζωής σε ένα δυνατό και αναγνωρίσιμο περιβάλλον.

Our History

Η ιστορία της EESTEC

Η ιδέα για μια φοιτητική ομάδα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών υπήρχε από αρκετά παλιά, συγκεκριμένα από το 1958. Έτσι ξεκίνησε η EURIELEC το 1964. Η EURIELEC ήταν μια ομάδα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών όπου προσπαθούσε να συνδέσει τους φοιτητές της Ευρώπης, σε μια εποχή που αυτό ήταν αρκετά δύσκολο. Αν και αρχικά είχε μεγάλη επιτυχία, η εποχή της EURIELEC δεν κράτησε πολύ αφού το 1972 διαλύθηκε.

Τα επόμενα χρόνια έγιναν πολλές απόπειρες να δημιουργηθεί κάτι αντίστοιχο, ωστόσο χωρίς κάποια ιδιαίτερη επιτυχία.

Το 1984, τρεις ολλανδικές φοιτητικές ομάδες προσπάθησαν πάλι να ξεκινήσουν το εγχείρημα, οργανώνοντας τελικά το 1986 ένα πανευρωπαϊκό συνέδριο ηλεκτρολόγων μηχανικών (EESTIC).

Στο συνέδριο αυτό γεννήθηκε η EESTEC από 50 φοιτητές από 17 χώρες και 26 πόλεις από όλη την Ευρώπη. Τα επόμενα χρόνια, ο οργανισμός συνέχισε να μεγαλώνει με περισσότερες πόλεις να γίνονται μέλη.

Σήμερα, η EESTEC συνεχίζει και μεγαλώνει. Αυτή την στιγμή, ο οργανισμός αριθμεί μέλη από 50 πόλεις και 27 χώρες από όλη την Ευρώπη και πάνω από 6000 μέλη.

Η ιστορία της EESTEC LC Patras

Η Πάτρα ήταν από τα πρώτα branches που μπήκαν στην EESTEC μετά την ίδρυση της, συγκεκριμένα το 1987. Ωστόσο, η πορεία της δεν ήταν πολύ μεγάλη αφού το 1992 το LC Patras έκλεισε. Η ιστορία όμως δεν σταματάει εκεί!

Το 2006 η Πάτρα ξαναμπήκε στην EESTEC. Σιγά σιγά από Observer έγινε LC και μέχρι το 2011 είχε μια αρκετά επιτυχημένη πορεία, διοργανώνοντας 2 international events, όπου participants από όλη την Ευρώπη ήρθαν στην Πάτρα. Ωστόσο, το 2012 όλα τα μέλη του LC Patras αποφοίτησαν και δεν υπήρχε κάποιος να συνεχίσει την ομάδα, οδηγώντας τελικά πάλι σε υποβάθμιση Observer.

Μετά από 2 χρόνια αδράνειας, η Πάτρα απέκτησε πάλι μέλη πρόθυμα να τρέξουν για την ομάδα και έκτοτε συνεχίζει και ακμάζει. Το 2015 έγινε LC και συνεχίζει να προσφέρει ενεργά στον οργανισμό. Το 2019, το LC Patras κέρδισε τον τίτλο του 3ου δυνατότερου LC της EESTEC. Σήμερα, η EESTEC LC Patras αριθμεί 180 μέλη, εκ των οποίων τα 67 είναι άμεσα ενεργοποιημένα τόσο τοπικά όσο και στο διεθνές.

Stairs St. Nicholas

EESTEC LC Patras

Rion-Antirion Bridge

Local Events

Έπειτα, διοργανώνουμε αρκετά ακαδημαϊκά σεμινάρια στην Πάτρα, ανοιχτά στο κοινό και χωρίς κόστος συμμετοχής. Μέσα από αυτά, προσπαθούμε να φέρουμε το φοιτητικό κοινό σε επαφή με σύγχρονα τεχνολογικά θέματα και να προσφέρουμε ευκαιρίες εξέλιξης που λείπουν από το πανεπιστήμιο. Γνώρισε τα δύο μεγάλα μας project, το EESTech Challenge και το Soft Skills Academy και τα ακαδημαϊκά μας σεμινάρια!

International Events

Τέλος τα μέλη της ομάδας μας έχουν την ευκαιρία να ταξιδέψουν σε άλλες πόλεις του οργανισμού σε διάφορα events που διοργανώνονται πληρώνοντας μόνο τα αεροπορικά τους. Κατά την διάρκεια αυτών των events μπορείς να γνωρίσεις άτομα από όλη την Ευρώπη, να έρθεις σε επαφή με άλλες κουλτούρες και ταυτόχρονα να εξελίξεις τις γνώσεις σου και τον εαυτό σου.